Migrena jest jedną z najczęstszych dolegliwości neurologicznych. Charakteryzuje się ta choroba nawracającym, napadowym, silnym bólem głowy, któremu towarzyszą objawy neurologiczne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dolegliwość ta dotyczy około 15% społeczeństwa i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Migrena ma duży wpływ na pogorszenie jakości życia i funkcjonowania społecznego osób dotkniętych tą dolegliwością. Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy wyróżnia dwa rodzaje migreny: migrenę bez aury (występująca u 85% chorych) i migrenę z aurą (występująca u 15% chorych).
Migrena bez aury charakteryzuje się napadowym pulsującym bólem głowy występującym zazwyczaj po jednej stronie głowy, trwającym od 4 do 72 godzin, który nasila się w trakcie wysiłku fizycznego. Bardzo często bólowi głowy towarzyszą nadwrażliwości na dźwięki, zapachy i światło, a także nudności i wymioty. Migrena z aurą charakteryzuje się pojawieniem się objawów neurologicznych trwających do 60 min przed lub w trakcie ataku bólu migrenowego. Objawami aury są: mroczki, błyskające światła lub jasne plamy przed oczami, zaburzenie ostrości widzenia lub tymczasową utratą wzroku. Dodatkowo aura może objawiać się zaburzeniem czucia, ruchu lub mowy. U wielu pacjentów przed atakiem migreny występują takie objawy jak: zmęczenie, pobudzenie, ziewaniem, sztywność karku i zaburzenie koncentracji.
Zgodnie z danymi WHO tylko 33% osób zmagających się z migreną są pod opieką lekarską. Objawów migreny nie powinno się lekceważyć ponieważ może dojść do groźnych powikłań takich jak napady padaczkowe lub migrenowy zawał mózgu.